آخرین زمان

ای رهبر حق شناس و آگاهم __تا لحظه مرگ با تو همراهم__امروز که راه عشق پر پیچ است__حکم آنچه تو میکنی دگر هیچ است

 
فروپاشی مظهر سرمایه داری نزدیک است
نویسنده : - ساعت ۱۱:٠٠ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/٥/۱٧
 

در ابتدا برای کسانیکه فکر میکنند نابودی آمریکا غیر ممکن  یاد آور میشوم که در طول تاریخ قدرتهای بزرگی شکل گرفته اند و همه با طی زمان به ضعف و نابودی کشیده شده اند

میگویند فواره چو بلند شود سرنگون شود پس هر فرازی فرودی دارد و فرود آمریکا هم خواهد رسید

در حال حاضر بدهی خارجی آمریکا به 95 درصد تولید نا خالص ملی این کسشور رسیده و آمریکا در حال حاضر بزرگترین کشور بدهکار جهان است

بانک مرکزی  آمریکا تخمین می‌زنند، در ماه دسامبر، حدود 4/4تریلیون دلار این بدهی مربوط به دولت‌های خارجی باشد. این کشورها که اوراق بهادار خریداری کرده‌اند در حکم سرمایه‌گذارانی هستند که سهام یک شرکت را خریداری کرده‌اند و صاحب بخشی از آن تشکیلات شده‌اند.

در این میان طلب دولت چین حدود 7 میلیارد دلار تخمین زده شده است چین که 20/4درصد بدهی‌های خارجی آمریکا را به خود اختصاص داده، بزرگ‌ترین طلبکار آمریکا در جهان به شمار میرود. بر اساس آمار تولید ناخالص داخلی اعلام شده در سال 2009، اوراق بهادار خریداری‌شده توسط چین تقریبا با تولید ناخالص داخلی ایلینویز (30/4 میلیارد دلار) و ایندیانا (262/6 میلیارد دلار) برابری می‌کند.

بر اساس اخبار چینی های مقیم آمیریکا در حال خرید شرکت های ورشکسته امریکا هستند و جایگزینی مدیران آنها با مدیران چینی هستند.

چیزی که من از اخبار بالا نتیجه گیری میکنم این است این احتمال وجود دارد که چین به جای طلب خود قسمتی از خاک آمریکا را درخواست کند که در اینصورت با وجود تغییر در مدیریت منابع مالی آمریکا و چینی شدن آنها بعضی مناطق مستعد این اتفاق هستند.

و چین میتواند از همان راهی به آمریکا ضربه بزند که آمریکا مردم وملت های زیادی را به همان روش به خاک ذلت نشانده است و سرزمینهایی را یا با زور یا با پول از دست صاحبان آن در آورده مانند آلاسکا که در 1867 آن را به قیمت هر هکتار ۲ پنی ( دوصدم دلار ) خرید یا عرق و افغانستان و کره و ویتنام که با زور کشورهایشان را به خاک و خون کشید و حالا دور از ذهن نیست که اگر چین از فرصت استفاده  کند مردم آمریکا بر پایه ایدئولوژی سرمایه داری و منفعت شخصی در صورت کم شدن قدرت مرکزی یکدیگر را بخورند.

در کتاب خاطرات یک تروریست اقتصادی نحوه استعمار کشورها بوسیله آمریکا از طریق بانکها توسط یکی از عوامل تواب توضیح داده شده که دولت آمریکا در ازای سود تسهیلات قسمتی از کشور و یا حقوق انحصاری و حتی حق رای آن کشور در سازمان ملل را مطالبه میکند و این عمل به کندن گوشت فرد قرض گیرنده توسط قرض دهنده در داستان تاجر ونیزی تشبیه شده است.

و اینجا یکی از جاهایی است که ضرب المثل به عمل کار بر آید به سخن دانی نیست قابل استفاده است چین با عمل کردن به ضوابط ناقص خود به موقعیتی دست یافته که ما با وجود قوانین و فقه کامل و جامع به آن دست پیدا نکرده ایم. چون تا میخواهیم به قانون عمل کنیم صدای خیلی ها در خواهد آمد و اراده ای برای مقاومت در برابر زور و زر طلبان وجود ندارد که اگر داشت در سال 88  سبز های وطن فروش جولان نمیدادند.

در ادامه مطلب میتوانید مقاله روزنامه دنیای اقتصاد در باره بدهی های آمریکا را بخوانید


magiran.com > روزنامه دنیای اقتصاد > شماره 1890 16/6/88 > صفحه 4 (دنیا) > متن
 
 
   
 
 


رتبه بندی بدهی خارجی کشورها
سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا گزارش داد


 

    گروه بین الملل- سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا گزارشی در مورد بدهی خارجی کشورهای مختلف دنیا ارائه داده است. این سازمان مجموع بدهی دنیا در انتهای سال 2008 میلادی را برابر با 61/54 هزار میلیارد دلار آمریکا اعلام کرده است که آمریکا 25 درصد از این بدهی را به خود اختصاص داده است. مجموع بدهی خارجی در دنیا برابر با 68/69 درصد تولید ناخالص داخلی دنیا است.
    بر طبق این گزارش آمریکا بدهکارترین کشور دنیا است. مجموع بدهی خارجی ایالات متحده آمریکا در انتهای نیمه اول سال 2009 میلادی برابر با 773/13هزار میلیارد دلار اعلام شده است که نسبت به نیمه اول سال 2008 میلادی 5/1 هزار میلیارد دلار افزایش داشته است. این تقریبا معادل مبلغی است که آمریکا در یک سال گذشته برای مقابله با تشدید بحران به اقتصاد خود تزریق کرده است. هم اکنون مجموع بدهی خارجی آمریکا معادل 95 درصد تولید ناخالص داخلی این کشور است و به همین دلیل تحلیلگران اقتصادی آن را یک فاجعه بسیار بزرگ اقتصادی می دانند. بر طبق گزارش سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا در انتهای ماه ژوئن سال 2007 میلادی بدهی خارجی آمریکا برابر با 25/12 هزار میلیارد دلار بود. دومین کشور دنیا از نظر میزان بدهی های خارجی کشور انگلیس است. این کشور در انتهای ماه ژوئن سال 2009 میلادی 67/12 هزار میلیارد دلار بدهی خارجی داشته است در حالی که بدهی خارجی این کشور در نیمه اول سال 2007 میلادی برابر با 45/10 هزار میلیارد دلار بود. بدهی خارجی کشور انگلیس در نیمه اول سال 2009 میلادی برابر با 96/374 درصد تولید ناخالص داخلی این کشور است و همین مساله انتقاد شمار زیادی از تحلیل گران اقتصادی دنیا را بر انگیخت. کشور آلمان سومین کشور این فهرست است. مجموع بدهی خارجی کشور آلمان برابر با 489 /4هزار میلیارد دلار اعلام شده است که معادل 92/159 درصد تولید ناخالص داخلی این کشور است. فرانسه چهارمین کشور بدهکار دنیا اعلام شده است و مجموع بدهی خارجی این کشور در نیمه اول سال 2007 میلادی برابربا 396/4هزار میلیارد دلار آمریکا اعلام شده است. مطالعات نشان می دهد بدهی خارجی کشور فرانسه برابر با 86/211 درصد تولید ناخالص داخلی این کشور است. شایان ذکر است کشور فرانسه در انتهای ماه سپتامبر سال 2008 میلادی نیز آماری در مورد بدهی های خارجی خود ارائه داد که بر مبنای این آمار مجموع بدهی خارجی فرانسه برابر با 37/5هزار میلیارد دلار آمریکا اعلام شده است. در صورتی که این آمار تازه کشور فرانسه را در رتبه بندی کشورهای جهان لحاظ کنیم شاهد این مساله خواهیم بود که فرانسه سومین کشور مقروض دنیا و آلمان چهارمین کشور بدهکار دنیا می شود. باید در نظر داشت در گزارش مذکور تنها دو کشور آمریکا و انگلیس آمار بدهی های خارجی خود را در انتهای نیمه اول سال 2009 میلادی ارائه دادند و مابقی کشورها مبلغ بدهی های خارجی خود در انتهای ماه ژوئن سال 2007 میلادی یعنی قبل از آغاز بحران اقتصادی اعلام کردند. بنابراین در صورتی که تاثیر بحران اقتصادی دنیا در ماه های اخیر را در نظر بگیریم مشخص می شود که ارزش واقعی بدهی های خارجی دنیا در سال 2009 میلادی بیشتر از آمارهایی است که ارائه می شود. کشورهای اسپانیا با بدهی 47/2هزار میلیارد دلاری، هلند با بدهی 27/2 هزار میلیارد دلاری، ایرلند با بدهی 84/1 هزار میلیارد دلاری، ژاپن با بدهی 49/1 هزار میلیارد دلاری، سوئیس با بدهی 34/1 هزارمیلیارد دلاری و بلژیک با بدهی 31/1 هزار میلیارد دلاری و ایتالیا با بدهی 06/1 هزار میلیارد دلاری به ترتیب در رتبه های پنجم تا یازدهم این فهرست قرار گرفته اند. بر اساس گزارش سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا بدهی خارجی 11 کشور جهان بالای یک هزار میلیارد دلار است. در میان 20 کشوری که بیشترین بدهی خارجی را دارند 18 کشور نخست جزو کشورهای صنعتی هستند. استرالیا، کانادا، اتریش، سوئد، دانمارک، نروژ و پرتغال از نظر میزان بدهی خارجی رتبه های 12 تا 18 را به خود اختصاص داده اند.
    روسیه نیز با بدهی 402 میلیارد دلاری و چین با بدهی خارجی 379 میلیارد دلاری رتبه های 19 و 20 را به خود اختصاص داده اند. این گزارش بدهی خارجی ایران را 92/21 میلیارد دلار اعلام کرده که بدین ترتیب از این نظر در جایگاه 68 جهان قرار گرفته است. بدهی خارجی کشورهای ترکیه و امارات و عربستان و قطر و پاکستان و کویت و مصر از ایران بیشتر است و بدهی خارجی کشورهای بحرین و سوریه و عمان و اردن و یمن از ایران کمتر است. بدهی این کشورها از ایران بیشتر است: ترکیه 276 میلیارد دلار، امارات 126 میلیارد دلار، عربستان 75 میلیارد دلار، قطر 55 میلیارد دلار، پاکستان 44 میلیارد دلار، کویت 36 میلیارد دلار و مصر 29 میلیارد دلار . بدهی این کشورها کمتر از ایران است: بحرین 10 میلیارد دلار، سوریه 2/7 میلیارد دلار، عمان 8/6 میلیارد دلار، اردن 8/6 میلیارد دلار و یمن 9/5 میلیارد دلار.

 
comment نظرات ()